Kemalettin Mah. Omurtak Cad.

Menekşe Sk. No:13/B Çorlu - Tekirdağ

Tarımda Organik Solucan Gübresinin Önemi

Hayvansal gübrelere oranla içerdiği humik madde oranı 8 kata kadar daha fazladır. Her türlü tarla, sera bitkileriyle dekoratif ve çiçekli süs bitkilerinde organik gübre olarak toprağın verimini artırmak için kullanılabilir.Bu nedenle tarımsal faaliyetlerde yetiştirilen her ürün için etkili olarak kullanılabilme özelliği bulunur.

Tarımda Solucan Gübresinin Önemi

Dünyada organik tarım ürünlerinin tercih edilmesi ile beraber kitlesel tarımcılıkta da kullanılmaya başlanan solucan gübresi aynı zamanda kullanıldığı toprakta uzun süreli etki yarattığı için tarımcıların tercihi arasında yer almaktadır.Daha hızlı hasat imkanı sunması tarımcılıkta daha fazla ürün hasat edilmesini kolaylaştırmaktadır.Ortalama her hasat döneminde 20-25 gün kadar erken hasat imkanı sağlayan solucan gübresi tarımda  karlılık artışını sağlayan özelliktedir.

Hayvansal gübrelere oranla içerdiği humik madde oranı 8 kata kadar daha fazladır. Her türlü tarla, sera bitkileriyle dekoratif ve çiçekli süs bitkilerinde organik gübre olarak toprağın verimini artırmak için kullanılabilir.Bu nedenle tarımsal faaliyetlerde yetiştirilen her ürün için etkili olarak kullanılabilme özelliği bulunur. Kullanım kısıtı ve kullanım zamanı bulunmaz. Diğer gübrelerde olduğu gibi belli dönemlerde uygulanıp sonrasında yada öncesinde tohumlama yapma zorunluluğu bulunmadığından tohum ekiminden  , hasata kadar geçen süre içinde istenildiği zaman kullanılabilir ve istenilen etki alınır. Yetişme sürecinin hangi evresinde kullanılırsa kullanılsın istenilen verim ve kalite özelliğini sunacağından tarımsal faaliyetlerde zamandan tasarruf etmeye yardımcıdır.

Çözünebilen mineral maddeleri ve nemi diğer gübrelere oranla daha iyi saklar.Bu sayede sulamada %40’a varan azalma sunar. Toprakta ki doğal solucan miktarınıda arttıran solucan gübresi bu solucanlarla bitki köklerinin daha iyi beslenmesine olanak sunmaktadır.Toprağın doğal verimliliği solucan gübresi kullanımı ile artacak ve uzun süreli verimlilik etkisi sağlanabilecektir.